Rozhovor s autorkou: Dcéra snehu

dcera snehuDruhé slovenské vydanie knihy Eowyn Iveyovej Dcéra snehu koncom decembra vyvolalo v knižnom svete veľký rozruch. V priebehu pár dní zaujala veľké množstvo čitateľov. Niet sa však čomu čudovať, Dcéra snehu je očarujúci a jedinečný príbeh, v ktorom sa snúbi realita s fantáziou na pozadí aljašskej prírody. Tento magický zimný príbeh prirástol k srdcu nielen slovenským čitateľom.

 

Mabel a Jack, pár v strednom veku, sa chystá prežiť druhú zimu na Aljaške. Ďaleko od svojich rodín sa snažia obhospodáriť pôdu, ktorá je väčšinu času buď zamrznutá, alebo príliš mokrá. Prvý sneh očarí Jacka a Mabel natoľko, že po vzájomnej guľovačke si urobia zo snehu snehuliaka – dievčatko, ktorému nakreslia červené pery, oblečú červené rukavice a šál a zo sena jej vytvoria plavé vlasy. Nasledujúce ráno však snehuliačka zmizne. Keď začnú medzi stromami vídavať malé dievča, ktoré ich sleduje, Mabel nadobudne presvedčenie, že je to ich snehové dievčatko, oživené rovnako ako v ruskej rozprávke o snehulienke, ktorú si Mabel chráni ako poklad, aj keď nevie po rusky čítať ani slovo.

Rozhovor s Eowyn Iveyovou

Dcéra snehu je opradená rozprávkovou tradíciou spojenou s nádhernou zmesou najmä ruských mýtov, no zároveň je dej pevne situovaný v aljašskej krajine. Aké dôležité je pre vás prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva?

Aljašská divočina je pre mňa skutočne tým základným bodom. Nikdy som nespochybňovala miesto, kde by sa mal dej odohrávať.  Namiesto toho som hľadala práve také príbehy, ktoré by mi umožnili viac preskúmať túto krajinu.

Bol príbeh Dcéry snehu výsledkom chvíľkovej inšpirácie alebo ste tento nápad už nejaký čas mali v hlave? Príbeh sa vyvíjal postupne, alebo ste hneď vedeli, ako sa skončí?

Bol to skutočne jeden z tých vzácnych okamihov, keď len zrazu sčista-jasna dostanete nápad. Bola som práve v spoločnosti Fireside Books, kde pracujem, keď som natrafila na detskú obrázkovú knihu - rozprávku Sneguročka – v ktorej starý muž a žena vytvoria zo snehu dievča, ktoré ožije. Nikdy predtým som o príbehu nepočula a hneď som vedela, že práve to bude námet na môj ďalší román. Trávila som čas skúmaním rôznych verzií a záverov a pri písaní románu som ich mala všetky pred sebou. Ako sa moja kniha skončí, som vedela až takmer na konci písania rukopisu.

Mabel, manželka a matka v Dcére snehu, je jednou z najzapamätateľnejších, najsilnejších a najdojímavejších postáv. Ako ste ju vytvárali? Odkiaľ je?

Chcela som, aby Mabel bola niekto, kto išiel na Aljašku prvýkrát, a aby sme jej očami spoznávali krajinu. Podľa rozprávky musela byť jej postava bezdetná so smútkom v duši. Len čo som jej začala priraďovať tieto vlastnosti a črty, stal sa z nej človek, ktorého som nikdy predtým nestretla. K jej záľubám som pridala lásku ku kresleniu a odhodlanie vyhrnúť si rukávy a tvrdo pracovať v neprebádanej divočine, no bola príliš plachá na to, aby to zvládla sama. Vytváranie postáv je takmer ako spoznávanie skutočných ľudí – dokážu ma prekvapiť a odhaľujú stále nové vrstvy, čím viac času nad nimi trávim.

Obdivujem všetkých autorov, ktorým sa dennodenne darí písať stránku po stránke napriek všetkým rušivým momentom. Píšete v presne stanovený denný čas a striktne si ho plánujete, alebo jednoducho využijete všetky dostupné chvíle?

Keď som písala Dcéru snehu, mala som pomerne prísny harmonogram – každý večer som sa utiahla do miestnosti, ktorú som si prerobila na pracovňu. Môj manžel sa postaral o dieťa pred spaním a ja som písala hodinu alebo dve, kým som nebola príliš unavená. Roky predtým som každý deň písala ráno podľa plánu, keď moja najstaršia dcéra odišla do školy. Musela som si ukradnúť čas, keď to bolo možné, ale predvídateľná rutina mi pomáha.

Eowyn Iveyová sa narodila, vyrástla a stále žije na Aljaške. Vyštudovala žurnalistiku a jej celoživotnou vášňou sú knihy. Román Dcera snehu je jej debut.