Román o osude ženy, ktorá sa z biedy dostane medzi smotánkuBrilantne napísaný, veľmi úprimný a realisticky vykreslený príbeh americkej autorky Susan Jane Gilmanovej Zmrzlinová kráľovná (z angl. orig. Ice Cream Queen of Orchard Street) vyšiel v slovenčine.

Tento pozoruhodný román opisuje život židovskej prisťahovalkyne vyrastajúcej v chudobe a snívajúcej o americkom sne, osud komplikovanej hrdinky, ktorá musí prekonať mnohé prekážky, aby si tento svoj sen mohla splniť. Ako skutočne prišla k svojej sláve a bohatstvu a aké sú jej temné tajomstvá? V románe sa striedajú vážne i humorné situácie, prítomnosť sa prelína s minulosťou, je premiešaný romantikou, históriou i napätím.

Píše sa rok 1913 a Malka Trejnovská sa spolu s rodinou na palube lode Amerika doplaví do New Yorku. Biedni židovskí prisťahovalci z Ruska túžia po lepšom živote. Namiesto toho ich čakajú hlad a neistota. Keď Malka utrpí ťažký úraz a rodina ju opustí, zdá sa, že je bez šancí.

Do rodiny ju však prijme taliansky zmrzlinár a tým predurčí jej osud. Dievča prežije vďaka láskavosti Dinellovcov, ale najmä vďaka vlastnej vynachádzavosti a šikovnosti. Keď sa zamiluje do všetkými obletovaného fešáka Alberta, v zmrzlinárskej dodávke sa s ním vydá na púť po Spojených štátoch. Ledva majú na jedlo, no napokon sa im podarí vybudovať firmu, ktorá ovládne trh so zmrzlinou. Z Malky Trejnovskej je už vtedy Lillian Dunklová, všetkými uctievaná „Zmrzlinová kráľovná Ameriky“.

 

Susan Jane Gilmanová

Susan Jane Gilmanová je autorkou bestsellerov Hypocrite in a Pouffy White Dress (Pokrytec v naberaných bielych šatách), Kiss My Tiara (Pobozkaj mi korunku) a Undress Me in the Temple of Heaven (Vyzleč ma v chráme nebeskom).

Je rozhlasovou komentátorkou, píše publicistické články, jej texty vychádzajú v New York Times, Los Angeles Times a v časopise Ms. Vyštudovala tvorivé písanie na Michiganskej univerzite a získala niekoľko literárnych ocenení. Býva striedavo v Ženeve vo Švajčiarsku a vo svojom rodnom meste New York.

Ďalšie informácie nájdete na jej stránke www.SusanJaneGilman.com