Vôňa parfumov je nový román nielen o láske k vôňamPoznáte kľúč, ako sa dostať do mysle toho, koho ľúbite?

Román Vôňa parfumov (z tal. orig. Il Sentiero dei Profumi) talianskej autorky Cristiny Caboniovej je nezabudnuteľný príbeh o jazvách minulosti, ktoré môže zahojiť iba skutočná a hlboká láska.

Autorka pri písaní románu čerpala z vlastnej skúsenosti. Žije na vidieku obklopená rôznymi rastlinami a kvetmi a je včelárka, čo vníma skôr ako štýl života, nielen ako remeslo. Jej svet je plný vôní. Pochopila, že vôňa je krehký a bezprostredný spôsob komunikácie, jazyk na vyjadrenie emócií. Je presvedčená, že dnešná spoločnosť hľadí iba na formu bez ohľadu na jej obsah. „Najkrajšie, čo sa človeku môže prihodiť, je byť sám sebou. Nájsť sa, spoznať sa a prijať sa je dobrý začiatok pre šťastný život,“ hovorí autorka.

Láska má obrovskú moc dať do pohybu akúkoľvek vec, je skrátka najúžasnejším motorom, aký vôbec existuje. Pre lásku berieme do úvahy to, čo bolo predtým neprijateľné, a zmena perspektívy nám môže pomôcť pochopiť iných a prijať samých seba. Láska dokáže všetko. To ostatné príde potom.

Aj o tom je príbeh Eleny, ktorá nikomu nedôveruje a už neverí v lásku. Iba pri tvorbe parfumov sa jej darí zbavovať všetkých neistôt. Parfumy sú jej cestou k ľudským srdciam. Rozprávajú o najhlbších myšlienkach, o najtajnejších túžbach. Matka ju opustila ešte ako malé dievčatko prahnúce po láske a pohladení a odvtedy sa musela spoliehať iba sama na seba. Dnes má dvadsaťšesť rokov a osud ju vystavuje skúškam. Vydáva sa na cestu do Paríža, kde si jej kreácie získavajú priazeň ľudí. Elena má jedinečnú schopnosť porozumieť ľudským túžbam a splniť ich. Dokáže vytvoriť parfum, ktorým pomôže získať stratenú lásku, prekonať ostych, nájsť šťastie a spokojnosť.

Napriek tomu sa jej ešte nepodarilo vytvoriť esenciu, ktorá by jej pomohla vyrovnať sa s minulosťou a odpustiť. Len jediný človek má kľúč k jej duši a dokáže vyliečiť jej rany: Cail. Cail pozná tento krehký kvet a vie, ako ho chrániť a milovať.

 

Cristina Caboniová

Cristina Caboniová žije na Sardínii neďaleko mesta Cagliari. Je vydatá a má tri deti. Okrem písania sa venuje zveľaďovaniu rodinného včelárstva a pestovaniu ruží. Vo svojom prvom románe Vôňa parfumov vzdáva poctu fascinujúcim vôňam a všetkému, čo sa za nimi skrýva: vzdialená spomienka, stratená láska či nádej, ktorá má príchuť nových možností.