S Josie Silver o jej novom románe

Čo vás inšpirovalo k napísaniu tejto knihy?

Počiatočná inšpirácia pochádzala z četovania s redaktorkou o tom,  ako môže život rýchlo zmeniť smer v dôsledku jedného nepodstatného rozhodnutia - v tomto prípade Freddieho voľby ísť vyzdvihnúť Jonaha, ktorej dôsledky poznačili všetkých, ktorí ho ľúbili.  Motivovalo ma to k prečítaniu rôznych kníh o paralelných vesmíroch a myšlienka inej dimenzie sveta, v ktorom žijeme iný život, ma fascinovala. Nájsť spôsob, ako preniesť tieto neľahké vedecké teórie do ľúbostného príbehu bola veľká výzva. Vymyslela som si niekoľko rôznych scenárov. Samozrejme, bude len na čitateľovi, či bude veriť tomu, že Lýdia skutočne našla spôsob, ako sa preniesť do iného sveta, iného života, alebo je to len jej utrápené podvedomie, ktoré sa musí vyrovnať so stratou toho najmilovanejšieho. Ja viem, na ktorej strane somJ.

V knihe je mnoho postáv, ktoré som si obľúbila. K akej postave máte najbližšie Vy?

Rodina je jednou z najdôležitejších tém v knihe. Určite som čerpala z vlastných skúseností, čo sa týka vzťahov žien Birdových. Písanie o vzťahu Lýdie a Elle ma veľmi tešil. Ja sama som jednou z troch súrodencov, šťastné prostredné dieťa, so staršou sestrou a mladším bratom. Rovnako ako Lýdia, aj ja trávim čas najradšej doma so svojimi najbližšími. Mám rada aj postavu Ryana, Lýdiinho kolegu z práce. Je mladý, vtipný, vždy dobre naladený, empatický a oddaný Lýdii.

Bolo písanie konca príbehu – rozlúčka s Freddiem – pre Vás ťažké?

Och, áno, veľmi! Od začiatku som vedela, že to bude neuveriteľné ťažké, najmä preto, že väčšina príbehu je venovaná práve Freddiemu. Na začiatku si Lýdia nedokáže ani predstaviť, že raz by mohol prísť deň,  keď by sa mala rozhodnúť nechať ho odísť – kto by sa dobrovoľne vedel vzdať niečoho takého? Skúšala som rôzne verzie tejto scény, než som sa konečne rozhodla pre tú, ktorá je v knihe.

Dvaja v jednom srdci je román napísaný s hĺbkou a vtipom, presne tak, ako to vie len Josie Silverová. Je to veľmi silný a napínavý príbeh o láske a o rôznych úvahách „čo by bolo, keby...“, a čo sa môže stať, ak človek dostane novú šancu.

Lýdia a Freddie. Freddie a Lýdia. Šťastný pár, ktorý žije dlhé roky spolu. Lýdia bola presvedčená, že ich láska je nezničiteľná. No, mýlila sa. Na dvadsiate ôsme narodeniny jej snúbenec zomiera pri autonehode. Jediné, čo je schopná urobiť, je schovať sa doma a trápiť sa, kým od vyčerpania nezaspí. Vie však, že Freddie by chcel, aby žila naplno a šťastne aj bez neho. Preto požiada o pomoc jeho najlepšieho priateľa Jonaha a sestru Elle a pokúsi sa urobiť prvé kroky k návratu do života, otvorená novým zážitkom - a možno aj láske.

Zrazu sa však stane niečo nevysvetliteľné. Dostane ďalšiu šancu žiť jej starý život s Freddiem. Život, v ktorom sa nestala žiadna z tragických udalostí posledných mesiacov.

Lýdiu znovu a znovu vťahujú dvere do minulosti a tak žije dva životy súčasne. Avšak návraty do sveta, kde je Freddie stále živý a podmaňuje si jej srdce, si vyberú emocionálnu daň. Pretože v jej novom živote, v jej skutočnom živote, je niekto, kto chce, aby zostala navždy s ním...

-------------------------------------

„Táto kniha je dar – nádherný a plný emócií.“ (Jodi Picoultová, autorka knihy Veľké maličkosti)

„Fanúšikovia filmu P.S. Milujem ťa budú tento romantický príbeh zbožňovať!“ (Cosmopolitan)