Pápež a jeho názory o ekonomike

Po úspešnom bestselleri Perly a perličky pápeža Františka vám prinášame ďalší titul o charizmatickom pápežovi a jeho názoroch týkajúcich sa ekonomiky a globalizácie.

V knihe Pápež František: Táto ekonomika zabíja sú po prvý raz publikované myšlienky zaoberajúce sa touto problematikou. Pápež v nich vyjadruje jasné nie neľudskej ekonomike.

Stačilo niekoľko viet, ktoré pápež povedal proti „ekonomike, ktorá zabíja“, aby ho označili za marxistu. Že autormi istých komentárov sú vydavatelia finančných denníkov alebo predstavitelia niektorých pravicových hnutí, pravdepodobne nikoho neprekvapuje. Oveľa prekvapujúcejšie je, že s nimi súhlasí aj časť katolíckeho sveta. O sociálnej nerovnosti a o chudobných je dovolené hovoriť iba pod podmienkou, že sa to deje zriedka. A predovšetkým že sa nekritizuje systém, ktorý vraj predstavuje najlepší z možných svetov, lebo ako učia „správne“ teórie, čím viac budú bohatnúť bohatí, tým lepšie sa bude žiť chudobným. V skutočnosti tento systém nefunguje a dnes ho spochybňuje pápež, ktorý navrhuje, aby sa uvažovalo o vzťahu medzi ekonomikou a evanjeliom.

Kniha vyšla v Taliansku začiatkom februára a okamžite vyvolala mimoriadny čitateľský ohlas vrátane záujmu o zakúpenie práv na preklad viacerých zahraničných vydavateľstiev.

 

Andrea Tornielli a Giacomo Galeazzi

Autori, medzinárodne uznávaní vatikanisti, novinári denníka La Stampa a webovej stránky Vatican Insider, poukazujú na to, že základom uvažovania pápeža Františka je evanjeliová radikálnosť cirkevných otcov.